Mida peaks teadma mootorsaagide hooldusest?

Mida peaks teadma mootorsaagide hooldusest? Et mootorsaag kestaks kaua, on soovitav ta vähemalt kord aastas tuua hooldusesse. See on vajalik kasvõi juba seetõttu, et saaks õigeaegselt vahetatud mõranema või pragunema hakkavad detailid ning vältida hilisemaid suuremaid kahjustusi.

Näiteks kipuvad summuti poldid vibratsiooniga lahti jooksma. Tagajärjeks võib olla mootori kuumuse eraldumine plastkarterile ning selle vigastumine. Sellised pisidetailid, nagu poollahtised poldid, ilmnevad enamasti hoolduse käigus. Tavakasutajatel jäävad sageli märkamata.

Kuid on palju olulisi nüansse, mida kasutaja peab ka ise igapäevaselt jälgima.

Puhasta saagi regulaarselt

Kõige olulisem igapäevasel saekasutamisel on jälgida, et saelati kinnituskorpuse alune oleks puhas ning saeketi õlituskanalid ei ummistuks. Kui õlitus on puudulik, lõhub see saelati üsna kiiresti ning venitab keti välja.

Oluline on jälgida, et ka erinevad jahutusribid oleksid puhtad, et vältida mootori ülekuumenemist. See puudutab nii korpusel asuvaid ribisid, kui ka silindri jahutusribisid. Samuti tuleb jälgida, et ketipiduri lingisüsteem oleks puhas. Kui see läheb sodi täis, võib juhtuda, et ketipidur ühel hetkel lihtsalt enam ei tööta.

Kasuta õiget kütusesegu

Oluline on kasutada õiget ja värsket kütusesegu. Tähtis pole niivõrd see, kas kasutada 95 või 98 bensiini, kuivõrd see, et kütus oleks värske ning õli vastaks tootja nõuetele. Iga tankimise ajal tuleb täita ka ketiõli paak. Aeg-ajalt tasub maha keerata süüteküünal, mille elektrood peaks õige segu korral olema puhas ja küünla sisemus säilitama helepruuni värvuse. Kui küünal on tahmunud, tuleb see puhastada või asendada uuendada.

Kasuta õiget ketiõli

Sageli kiputakse arvama, et vahet ei ole mis õli ketti õlitab ning kasutatakse isegi vana mootoriõli. See on aga vale, sest ketiõli peab olema täpselt õige viskoossusega ning sisaldama liimaineid, et ta jõuaks saelati otsani. Vastasel juhul kulub lati otsatähik kiiresti ning lattide vahetamise kulu ületab kordades õli arvelt säästetud raha.

Vaheta õigeaegselt filtreid

Oluline on jälgida, et filtrid oleksid puhtad. Ummistunud õhufilter kahandab mootori võimsust ja kui kütusefilter ummistub, ei lähe saag enam üldse käima või ei võta üles vajalikke pöördeid. Tankimisel tuleb enne korkide mahakeeramist nende ümbrus puhastada, et sodi ei satuks paaki.

Kuidas teritada saeketti?

Kindlasti tasub varuda endale vähemalt üks varukett, kuid ketti saab edukalt ka ise teritada. Selleks on müügil vastav rakis, mis ketile asetatakse ning mis võimaldab viiliga õige nurga all kett taas ära teritada.

Esmased töövõtted saate sae müüjalt ja kui see saab selgeks, pole keti teritamine midagi keerulist. Kui varukette on rohkem, võib need alati aga kokku korjata ja viia hooldusesse ning lasta need korraga ära teritada. See teenus ei ole kuigi kallis.

Tutvu Saestuudio pakutavate õlide ja määrdeainetega siin

Loe lisaks


Soovid lisainfot või abi õige seadme valimisel?

Anna meile oma murest, soovist märku ja anname endast parima, et
leida sellele parim lahendus

Võta julgelt ühendust

 

või astu läbi meie esindusest Männiku tee 19, Tallinn 11214
Leia tee meieni