Kuidas nutikalt aiatehnikasse investeerida?

Kelle aiatehnikapark ei ole veel välja kujunenud ja plaan erinevaid seadmeid tasapisi ostma hakata, tasub keskenduda ühele kindlale kaubamärgile ning juba varakult mõelda akutehnoloogial tehnikale.

Husqvarna akudel töötav aiatehnikapark on üks täiuslikumaid, mida selles valdkonnas pakutakse. Lisaks on viimastel aastatel jõudsalt arenenud ka akutehnoloogia, mis on kõikide seadmete vahel ristkasutatav. See tähendab, et akudesse ja laadijasse tuleb investeerida vaid korra, sealt edasi algab müra- ja murevaba elu erinevate seadmetega.

Pöördvõrdeliselt akutehnoloogia arenguga näeme, kuidas aga bensiinihinnad meie tanklates aina kasvavad, lisaks soovitame praegu kahetaktilistes mootorites kasutada 98 bensiini, mis on veel kallim. Akutehnoloogia puhul ei kulu raha enam ka õlidele, jääb ära pidev segude tegemine ja muretsemine, kas see juba ehk liiga kaua kanistris pole seisnud. Ning muidugi kõige lõpuks hooldus. Akuseadmed on sisuliselt hooldevabad, neil pole kunagi vaja vahetada ühtegi filtrit ning oht, et saag või muu tööriist ühel hetkel käima ei lähe, on sisuliselt olematu. Isegi 12 V autolaadijad on olemas, kui vaja minna toimetama sinna, kus 220 V saadaval ei ole.

Mugavus ja vaikus omaette väärtused

Just kasutusmugavus ja vaikus on paljudele akutoodete ostjatele saanud peamiseks argumendiks,“ nendib Tarmo Ojamäe, Saestuudo tegevjuht. „Suur osa kliente, kes lähevad akutoodete peale üle, on näiteks robotniidukite ostjad. Paratamatult ei pääse robot igasse aianurka ja trimmer peenlihvi andmiseks on alati vajalik. Aga kui inimene on roboti hääletu tööga juba ära harjunud, siis ta ei taha enam oma õuele bensiinimootoriga pläristajat, millega oma peret ja naabreid häirima hakata. Ostab esmalt vaikse akutrimmeri ja komplekti akusid ning hiljem tasapisi hakkab soetama ilma akudeta teisi seadmeid juurde.“

Ojamäe sõnul eelistavad akutehnikat sageli ka naisterahvad, kes ei ole tehnikaga väga „sinapeal“. „Kes kardab müra, kes käivitamist, kes kütuse kokku segamist. Akudega neid muresid ei ole. Vajutad nuppu ja töötab. Ainus mure on käia aeg-ajalt saeketti teritamas,“ ütleb Ojamäe, kelle sõnul võib akutehnika hind täna veel veidi ehmatada, kuid rahulikult maha istudes ja kõiki jooksvaid kulusid võrreldes jõuda tõdemuseni, et isegi puht rahaliselt tasub investeering end ära juba mõne aastaga, kaasnevast müra- ja murevabast elust rääkimata.“

Lehepuhurist muruniidukini

Husqvarna akudel töötav aiatehnikapark sisaldab sisuliselt kõike, mida tänapäeva majapidamistes kasutatakse: kettsaag, trimmer, lehepuhur, oksalõikur, muruniiduk jne.

„Uued ratastel muruniidukid on juba sellised, kuhu saab paigaldada kaks akut korraga. Ehk ühe laadimisega saab niidetud umbes 400 ruutmeetrit pinna,“ tõdeb Saestuudio müügikonsultant Allan Heiberg ja lisab, et akudel muruniidukid on täna veel siiski üsna kallid ning kui osta tema jaoks eraldi ka veel akud ja laadija, läheneb kogu komplekti hind robotniiduki omale. „Kui aga soetada tasapisi kogu akutehnoloogial tehnikapark, tuleb kokkuvõtteks kõikide seadmete keskmine töötunni hind sama või isegi soodsam.“

Heibergi sõnul on näiteks akusaed eriti mugavad kasutada ehitusel või siseruumides ja nad ei jää enam mootorsaagidele millegi poolest alla. „Nende ketikiirus on 12-18 m/s, mis on päris korralik tulemus. Kogu Husqvarna akutehnoloogia on 36 V, mis tagab ka piisava jõudluse. Edasi sõltub juba kõik aku mahutavusest, kuid siingi on viimastel aastatel toimunud märkimisväärne areng. Müügile jõudis uus 9,4 Ah aku ning senine 4,2 Ah asendus 5,2 Ah. Ka on 9 Ah odavam kui kaks 5Ah, kuid eks siin peab vaatama, mis töödeks seda täpselt kasutatakse. Suur aku kestab küll kaua, kuid ta on ka raskem ning ühel hetkel saab temagi tühjaks. Kui on kaks väiksemat akut, siis on kergem töötada ning seni kuni üks on masinas, teine laeb. Töötegemisse ei teki ühtegi laadimispausi,“ selgitab Heiberg, kelle sõnul on aku kestvus ja laadimisaeg reeglina võrdne. „Vaid lehepuhur võtab pisut rohkem energiat. Kui pidevalt töötada, ei pruugi alati teine aku laadimisega valmis jõuda.“

Kaks peamist akude seeriat

Heibergi sõnul muutusid sellest aastast kõikide Husqvarna seadmete kõik akud omavahel ristkasutatavateks. „Varem oli see piirang, et suurematel masinatel ei saanud kasutada väiksemaid akusid, enam seda ei ole,“ ütleb Heiberg.

Husqvarna akud jagunevad kahte kategooriasse. Nn punased akud, mis on ise kergemad, mõeldud lihtsamateks töödeks kuivades tingimustes ning mis on ka hinnalt soodsamad. Teine grupp on nn mustad akud, mis kannatavad ka niiskust ja millede laadimiskordade arv on suurem.

Punaseid akusid on saadaval mahutavusega kas 2 või 4 Ah ning nad kestavad ca 800 laadimiskorda, mis tavakasutaja mõistes aega ümber konverteerituna tähendab aastaid. Mustade akude mahutavused algavad 2,6 Ah, edasi tulevad 5,2 ja 9,4 Ah. Viimane võimaldab laadida isegi kuni 1500 korda. Olemas on ka seljakott-akud professionaalidele, mis on täna aga veel liiga kallid selleks, et kodumajapidamises tasuks nendele mõtlema hakata.

Tutvu Saestuudio akuseadmetega siin

Loe lisaks


Soovid lisainfot või abi õige seadme valimisel?

Anna meile oma murest, soovist märku ja anname endast parima, et
leida sellele parim lahendus

Võta julgelt ühendust

 

või astu läbi meie esindusest Männiku tee 19, Tallinn 11214
Leia tee meieni