Kuidas saagida turvaliselt?

Kuidas saagida turvaliselt? Kui elukutselised metsatöölised peavad korralikku kaitseriietust sama elementaarseks kui tipptasemel tehnikat, siis kodukasutajad ei kipu turvariietuse peale mõtlema enne, kui on mingi õnnetus juhtunud. Mida oleks turvalisuse seisukohast mõistlik meeles pidada igaühel, kes sae käima tõmbab?

Turvapüksid ja saapad

Kõige sagedamini juhtub õnnetusi just jalgadega, kui saagides kogemata hooletuks minnakse. Sestap on mõistlik kasutada alati vähemalt saekaitsega pükse ja metsatöödeks mõeldud saapaid. Pükste sääreosa esiküljele on sisse õmmeldud spetsiaalne peenekiulisest materjalist kaitsekiht, mis ei lase saeketil nahani pääseda. Samuti on need vetthülgavast ja hingavast materjalist ning nendega on mugav töötada. Turvasaabastel on tihti veelgi tõhusam saekaitse materjali kiht ning sisseehitatud varvastekaitse. Need ei lase sael saabast läbida ning päästab vigastuste eest kui mõni puu kogemata jala peale kukub.

Kiiver ja kaitseprillid

Vähem oluline pole ka kaitseprillide (või maski) ja kiivri kandmine, sest saagides lendab laiali palju saepuru ning kui mõni neist satub silma, võib olla vigastus tõsine. Isegi kui see nii ei ole, on ikkagi ehmatus suur ning võite teha saagimise ajal mõne tahtmatu liigutuse, mis omakorda võib kaasa tuua ohtlikke tagajärgi.

Kiiver on eriti oluline kui lähete metsa. Isegi väiksemate puude mahavõtmisel on ette tulnud juhuseid, mil pehkinud puu latv on saagides murdunud ning saagijale pähe kukkunud. Sestap on mistahes kiiver metsatöödel suisa hädavajalik.

Kui saagimistöö võetakse ette pikemalt, on abi ka kõrvaklappidest, mis ei lase kõrvadele mürakahjustusi tekkida. Sestap on metsatöölistele parim lahendus kiiver koos maski ja kõrvaklappidega (pildil).

 

Muu turvalisus

Lisaks tasub mõelda saekaitsega kinnaste kasutamisele ning jakile, mis on kerged ja mugavad ning kaitsevad vihma ja tuule eest. Turvavarustust müüakse ka komplektidena, mis kokkuvõttes on soodsamad osta kui üksikult. Metsatöödeks on kasulik soetada ka vajalikud lisatööriistad, nagu näiteks haarats, langetuslabidas, kirves jms.

Tähelepanu tasub pöörata ka saagimistehnikale. Oluline on saagi korralikult käes hoida. Sõrmed peaksid olema korralikult käepideme ümber, vasaku käe pöial tuleks hoida esikäepideme all, et vähendada võimaliku tagasilöögiga kaasnevaid riske.

Parema tasakaalu hoidmiseks hoidke saagimisel saagi keha lähedal ning jalad teineteisest kaugemale. Madalamal saagimisel tuleks lasta vasakule põlvele ning hoida selg sirgena (pildil). Enne liikumist ühest kohast teise veenduge alati, et kett on peatunud. Kui liigute pikemat distantsi, kasutage saelati kaitset. 

Oluline on ohutu kaugus. Saagimisel veenduge, et kõrvalisi isikuid ei oleks 3-5 meetri lähedusel, puid langetades on ohutu kaugus veelgi suurem.  

Esmased töövõtted mootorsae kasutamisel saate müüjalt, kel aga plaan või vajadus metsatöödega tõsisemalt tegeleda, on soovitav läbida vastav koolitus, mida pakuvad erinevad ettevõtted ja õppeasutused.

Esmaabipakend ja sidevahendid

Kui raietööd on kodust kaugemal, tasub kaasa võtta esmaabipakike, harvadel metsaskäimistel sobib selleks hästi sõidukis olev esmaabikomplekt. Väga oluline on enne metsaminekut jälgida ka seda, et mobiiltelefon oleks laetud, igaks juhuks võib komplektis olla ka laetud akupank. Mistahes õnnetuse korral on operatiivne telefoni teel abikutsumise võimalus kõige tähtsam. 

Tutvu Saestuudio turvariiete valikuga siin

Loe lisaks


Soovid lisainfot või abi õige seadme valimisel?

Anna meile oma murest, soovist märku ja anname endast parima, et
leida sellele parim lahendus

Võta julgelt ühendust

 

või astu läbi meie esindusest Männiku tee 19, Tallinn 11214
Leia tee meieni