Pressiteade – Husqvarna 545 Mark II ja 550XP Mark II
Uus põlvkond Husqvarna 50 cm³ kettsaage viib lõikejõudluse uuele tasemele
Husqvarna toob saadavale kaks uut 50 cm³ kettsaagi – Husqvarna 545 Mark II ja Husqvarna 550 XP® Mark II. Mõlemad saed on ehitatud täiesti nullist, mis tähendab, et nende lõikejõudlus, manööverdusvõime ning vastupidavus on viidud täiesti uuele tasemele. Saagide konstrueerimisel on silmas peetud eelkõige professionaalseid metsamehi ja ning nende tööspetsiifikat, mis hõlmab endas nii väiksemate, kui ka suuremate puude langetamist, järkamist ning laasimist.
Husqvarna 550 XP® Mark II ja Husqvarna 545 Mark II on välja töötatud, tagamaks suuremat jõudlust väiksemate ja keskmise suurusega puude langetamisel. Lõikejõudlus on mõõtühik, millega mõõta tõeliselt mootorsae suutlikkust. Suutlikkus = kiirus, millega mootorsae kõik komponendid – kett, plaat ja mootor suudavad optimaalsetel pööretel koos töötada ning puitmaterjali lõigata. Erinevad Husqvarna poolt läbiviidud testid on tõestanud, et Husqvarna 550 XP® Mark II pakub parimat lõikejõudlust omas klassis võrreldes lähima konkureeriva 50 cm³ mootorsaega.
„Tegemist ei ole mitte lihtsalt uue kettmootorsaega, vaid uue põlvkonnaga, kus kõik põhikomponendid on uued. Husqvarna 550 XP® Mark II mudelil on enneolematu lõikejõudlus, mida on katsetatud ka kõige ekstreemsemates tingimustes, et oleks kindel, et suudame pakkuda ka oma kõige nõudlikumale kliendile nende ootustele vastavat mootorsaagi. Me viime 50 cm³ saagide segmendi täiesti uuele tasemele nii vastupidavuses, lõikejõudluses kui ka manööverdusvõimes“, rääkis G. Simmons, Husqvarna tootejuht.
Uuendused vastupidavuses
Tagamaks vastupidavust ka kõige raskemates tingimuses, on Husqvarna 550 XP® Mark II ja Husqvarna 545 Mark II mudelite jahutussüsteem eelmise põlvkonnaga võrreldes 13% tõhusam. See on võimalik tänu kolmele uuendusele: 1) optimeeritud õhuvoolule, 2) rohkematele jahutusribidele kriitilistes kohtades, mis tagavad parema silindri jahutuse, 3) uuendatud vaheseinale silindri ja karburaatori vahel, mis minimaliseerib soojuse eraldumist, aidates hoida karburaatorit jahedamana ja samas parandades käivitamist kuumades tingimustes. Lisaks uus summutaja, mis aitab hoida temperatuuri madalamal.
Uuendusena on neil saagidel uus õhufilter. Disain on ajendatud suuremast filtreeritavast pinnast, paremast tihendamisest ning Air Injecton™ süsteemist. Tähendab ka seda, et need mootorsaed on varustatud kõige uuema ja kiirema AutoTune™ süütemooduliga, mis aitab saagi karburaatori seadistamisel.
Mugavus ja manööverdusvõime
Uued saed on konstrueeritud igati kasutajatekeskseteks. Väga hästi tasakaalustatud sae korpus tagab väiksema güroskoopilise jõu, annab saele suurepärased manööverdusomadused, tänu millele on saega võimalik pikemalt töötada, ilma et kasutaja väsiks. Ergonoomilised käepidemed lisavad kasutusmugavust. Külmemates tingimustes kasutamiseks on Husqvarna 550 XP®G Mark II ja Husqvarna 545G Mark II varustatud soojendusega
käepidemetega.
Kogenud kasutajat silmas pidades on uutel 50 cm³ kettsaagidel kaks langetusmärki, nii vertikaalne kui ka
horisontaalne. Vältimaks märkide mahakulumist, on need valatud plastikusse.
Saed on toodetud Rootsis, Huskvarna linnas ning nad on varustatud X-CUT™ SP33G ketiga ja X-Force™ juhtplaadiga.
Mõlemad 50 cm³ kettsaed on Eesti turul saadaval alates 2019. aasta märtsi teisest poolest.
Mudelite soovituslikud jaehinnad: 550 XP® Mark II – 875.-/ 550 XP® G Mark II – 949.- / 545 Mark II – 675.- / 545G Mark II – 729.-
Faktid 550 XP® Mark II/ 550 XP® G Mark II kohta:
Low Vib®
Air Injection®
X-Torq®
AutoTune™
Soojendusega käepidemed ja karburaator (ainult 550 XP® G Mark II)
Mootori kubatuur 50,1 cm³
Võimsus 3.0 kW
Keti kiirus mootori maksimum pööretel 26,1 m/s
Soovituslik plaadi pikkus 33-50 cm / 13”-20” (standardis 38 cm / 15”)
Kaal 5,3/5,5 kg (ilma lõikeseadmeteta)
Faktid 545 Mark II/ 545G Mark II kohta:
Low Vib®
Smart Start
Air Injection®
X-Torq®
AutoTune™
Soojendusega käepidemed ja karburaator (ainult 545 G Mark II)
Mootori kubatuur 50,1 cm³
Võimsus 2.7 kW
Keti kiirus mootori maksimum pööretel 25,4 m/s
Soovituslik plaadi pikkus 33-50 cm / 13”-20” (standardis 38 cm / 15”)
Kaal 5,3/5,5 kg (ilma lõikeseadmeteta)
**Lisainfo läbiviidud testide kohta on leitav aadressilt
https://www.husqvarna.com/ee/tooted/kettsaed/newchainsawgeneration/cuttingcapacity/
Kuidas nutikalt aiatehnikasse investeerida?
Kelle aiatehnikapark ei ole veel välja kujunenud ja plaan erinevaid seadmeid tasapisi ostma hakata, tasub keskenduda ühele kindlale kaubamärgile ning juba varakult mõelda akutehnoloogial tehnikale.
Husqvarna akudel töötav aiatehnikapark on üks täiuslikumaid, mida selles valdkonnas pakutakse. Lisaks on viimastel aastatel jõudsalt arenenud ka akutehnoloogia, mis on kõikide seadmete vahel ristkasutatav. See tähendab, et akudesse ja laadijasse tuleb investeerida vaid korra, sealt edasi algab müra- ja murevaba elu erinevate seadmetega.
Pöördvõrdeliselt akutehnoloogia arenguga näeme, kuidas aga bensiinihinnad meie tanklates aina kasvavad, lisaks soovitame praegu kahetaktilistes mootorites kasutada 98 bensiini, mis on veel kallim. Akutehnoloogia puhul ei kulu raha enam ka õlidele, jääb ära pidev segude tegemine ja muretsemine, kas see juba ehk liiga kaua kanistris pole seisnud. Ning muidugi kõige lõpuks hooldus. Akuseadmed on sisuliselt hooldevabad, neil pole kunagi vaja vahetada ühtegi filtrit ning oht, et saag või muu tööriist ühel hetkel käima ei lähe, on sisuliselt olematu. Isegi 12 V autolaadijad on olemas, kui vaja minna toimetama sinna, kus 220 V saadaval ei ole.
Mugavus ja vaikus omaette väärtused
Just kasutusmugavus ja vaikus on paljudele akutoodete ostjatele saanud peamiseks argumendiks,“ nendib Tarmo Ojamäe, Saestuudo tegevjuht. „Suur osa kliente, kes lähevad akutoodete peale üle, on näiteks robotniidukite ostjad. Paratamatult ei pääse robot igasse aianurka ja trimmer peenlihvi andmiseks on alati vajalik. Aga kui inimene on roboti hääletu tööga juba ära harjunud, siis ta ei taha enam oma õuele bensiinimootoriga pläristajat, millega oma peret ja naabreid häirima hakata. Ostab esmalt vaikse akutrimmeri ja komplekti akusid ning hiljem tasapisi hakkab soetama ilma akudeta teisi seadmeid juurde.“
Ojamäe sõnul eelistavad akutehnikat sageli ka naisterahvad, kes ei ole tehnikaga väga „sinapeal“. „Kes kardab müra, kes käivitamist, kes kütuse kokku segamist. Akudega neid muresid ei ole. Vajutad nuppu ja töötab. Ainus mure on käia aeg-ajalt saeketti teritamas,“ ütleb Ojamäe, kelle sõnul võib akutehnika hind täna veel veidi ehmatada, kuid rahulikult maha istudes ja kõiki jooksvaid kulusid võrreldes jõuda tõdemuseni, et isegi puht rahaliselt tasub investeering end ära juba mõne aastaga, kaasnevast müra- ja murevabast elust rääkimata.“
Lehepuhurist muruniidukini
Husqvarna akudel töötav aiatehnikapark sisaldab sisuliselt kõike, mida tänapäeva majapidamistes kasutatakse: kettsaag, trimmer, lehepuhur, oksalõikur, muruniiduk jne.
„Uued ratastel muruniidukid on juba sellised, kuhu saab paigaldada kaks akut korraga. Ehk ühe laadimisega saab niidetud umbes 400 ruutmeetrit pinna,“ tõdeb Saestuudio müügikonsultant Allan Heiberg ja lisab, et akudel muruniidukid on täna veel siiski üsna kallid ning kui osta tema jaoks eraldi ka veel akud ja laadija, läheneb kogu komplekti hind robotniiduki omale. „Kui aga soetada tasapisi kogu akutehnoloogial tehnikapark, tuleb kokkuvõtteks kõikide seadmete keskmine töötunni hind sama või isegi soodsam.“
Heibergi sõnul on näiteks akusaed eriti mugavad kasutada ehitusel või siseruumides ja nad ei jää enam mootorsaagidele millegi poolest alla. „Nende ketikiirus on 12-18 m/s, mis on päris korralik tulemus. Kogu Husqvarna akutehnoloogia on 36 V, mis tagab ka piisava jõudluse. Edasi sõltub juba kõik aku mahutavusest, kuid siingi on viimastel aastatel toimunud märkimisväärne areng. Müügile jõudis uus 9,4 Ah aku ning senine 4,2 Ah asendus 5,2 Ah. Ka on 9 Ah odavam kui kaks 5Ah, kuid eks siin peab vaatama, mis töödeks seda täpselt kasutatakse. Suur aku kestab küll kaua, kuid ta on ka raskem ning ühel hetkel saab temagi tühjaks. Kui on kaks väiksemat akut, siis on kergem töötada ning seni kuni üks on masinas, teine laeb. Töötegemisse ei teki ühtegi laadimispausi,“ selgitab Heiberg, kelle sõnul on aku kestvus ja laadimisaeg reeglina võrdne. „Vaid lehepuhur võtab pisut rohkem energiat. Kui pidevalt töötada, ei pruugi alati teine aku laadimisega valmis jõuda.“
Kaks peamist akude seeriat
Heibergi sõnul muutusid sellest aastast kõikide Husqvarna seadmete kõik akud omavahel ristkasutatavateks. „Varem oli see piirang, et suurematel masinatel ei saanud kasutada väiksemaid akusid, enam seda ei ole,“ ütleb Heiberg.
Husqvarna akud jagunevad kahte kategooriasse. Nn punased akud, mis on ise kergemad, mõeldud lihtsamateks töödeks kuivades tingimustes ning mis on ka hinnalt soodsamad. Teine grupp on nn mustad akud, mis kannatavad ka niiskust ja millede laadimiskordade arv on suurem.
Punaseid akusid on saadaval mahutavusega kas 2 või 4 Ah ning nad kestavad ca 800 laadimiskorda, mis tavakasutaja mõistes aega ümber konverteerituna tähendab aastaid. Mustade akude mahutavused algavad 2,6 Ah, edasi tulevad 5,2 ja 9,4 Ah. Viimane võimaldab laadida isegi kuni 1500 korda. Olemas on ka seljakott-akud professionaalidele, mis on täna aga veel liiga kallid selleks, et kodumajapidamises tasuks nendele mõtlema hakata.
Tutvu Saestuudio akuseadmetega siinKuidas langetada puid?
Kuidas langetada puid? Esimene reegel puude langetamisel ohutus, ehk puu peab langema täpselt õigesse kohta! Kas läheduses asub elektriliine, teisi puid, teid, ehitisi? Langev puu ei tohi kahjustada ühtegi kõrvaolevat objekti. Seetõttu tuleb enne sae käimatõmbamist kogu tegevusplaan hoolikalt läbi mõelda, panna valmis abivahendid ning tegutseda rahulikult vastavalt kavale.
Turvaala: vähemalt kahekordne puu kõrgus
Enne langetamist veenduge, et kahe kuni kolme puupikkuse kaugusel langetatavast puust poleks inimesi. Metsas töötades on soovitatav kanda erksavärvilisi riideid, mis muudavad inimesed üksteisele ja möödujatele nähtavaks.
Tehke langetusplaan
Hakake langetamist kavandama juba enne puu juurde jõudmist. Määrake langetamissuund. Pidage meeles, et langetamist võivad mõjutada erinevad tegurid, nt tuule suund, tuule tugevus, kallak ja ümbruses olevad takistused.
Uurige puud. Kas see on mädanenud, mõranenud või on sel mõni muu kahjustus? Kas puult või kõrval asuvalt puult võib langeda kuivanud või murdunud oksi? Kas puu on kaldus? Millises suunas tuleks puu langetada, arvestades edasisi töid?
Järgnevat laasimistööd silmas pidades tuleks valida õige töökõrgus. Näiteks saate teha nii, et puu langeks langetatud puu tüvele, kivile või mujale kõrgemale kohale. Ettevaatust! Puu tagumine osa võib üles põrgata.
Kui kaugele puu ulatub?
Kui langetate hoonete läheduses olevaid puid, tuleb kontrollida nii puu lagemissuunda kui seda, kui kaugele puu ulatub. Üks viis selle kindlaks tegemiseks on kasutada lihtsaid geomeetrilisi põhimõtteid ja määrata maapinna punkt, mis moodustab nii võrd- kui täisnurkse kolmnurga, ehk on puust ühe kaugusel, nt puu kõrgus.
Seda põhimõtet saab rakendada lihtsa puupulga abil. Hoidke puupulka nii, et selle kaugus teie silmadest on võrdne pulga pikkusega ning kolmnurga kahe külje vahele jääv nurk on sirgnurk. Ideaalis peaks teie silm olema kännuga samal kõrgusel.
Kui võimalik, langetage puu selle loomulikus langemissuunas
Enamikul puudel on oma loomulik langemissuund. Seda mõjutab puu kalle, okste kuju ja lumine võra (lumega kaetud oksad). Kui puu kalle pole selge, astuge puust veidi eemale ja kontrollige seda nöörjoonlaua abil.
Teatud määral on võimalik sundida puud langema ka vastu selle loomulikku langemissuunda, kuid see on alati ohtlik ning nõuab liigset füüsilist pingutust. See eeldab teadmisi, oskusi ja kogemusi ning õigeid langetustööriistu. Õrna puiduga puud (nt kuivanud või pehkinud puud) tuleb alati langetada lihtsaimas langetussuunas.
Puu langetamist mõjutavad selle kalle, kuju, pikkus, läbimõõt, liik ja seisukord, aga ka maapinna kalle, tuulesuund, puu kohal olevad elektriliinid, teed ja hooned.
Ettevalmistus
Alustaimestiku eemaldamine
Puhastage alati puualune nii, et puu saaks takistamatult langeda. Samuti puhastage soovitud langetussuund. Väiksed puud, põõsastik ja oksad võivad langetussuuna määramist takistada.
Taganemistee
Lõigake maha taganemisteed tõkestavad põõsad ja väiksed puud, umbes 45° puu tagant mõlemas suunas. Puhastage maapind okstest ja muudest takistustest.
Kärpimine
Ette jäävate madalate okste ja võrsete kärpimine muudab langetamise ohutumaks. Kõige ohutum on kärpida tõmbava ketiga (juhtplaadi alumise poolega) ülalt alla.
Langetussuund
Puu langemise suuna määrab juhtsälk, puu langetamiseks kasutatakse langetuslõiget. Kahe lõike vahele jäetakse toetuskiht, mis suunab puu ohutult plaanitud suunas maha.
Juhtsälk
Juhtsälgu tegemiseks on mitmeid viise. Juhtsälgud võivad puu seisukorrast, maastikust ja kohalikust traditsioonist sõltuvalt erinevad olla. Vältige liiga sügava juhtsälgu lõikamist. See ei tohi olla suurem kui 15-20 % rinnasdiameetrist.
Kõige sagedamini kasutatakse avatud juhtsälku. Sellest on kaks varianti (A ja B), suurema avatud nurgaga juhtsälk ja tagurpidine juhtsälk (Humboldt). Soovitame kasutada avatud juhtsälku (variant A), kuna seda võib kasutada enamikul juhtudel ning see on kergemini õpitav.
Suure nurgaga avatud juhtsälk on soovitatav künklikumal maastikul, kus kallaku tõttu on vaja, et toetuskiht oleks pikemalt terve. Tagurpidist juhtsälku kasutatakse järsakutel kasvavate väga suurte puude ja sellise puuliikide korral, mis võivad langedes lõheneda.
Juhtsälk tehakse kahes osas: ülemise ja alumise lõikega. Juhtsälgu ava suurus sõltub sellest, millist meetodit kasutatakse. Pidage meeles, et lõiked tuleb teha võimalikult maapinna lähedalt, nii on puu langemise ajal paremini juhitav ja stabiilsem. Mõnikord tuleb enne juhtsälgu tegemist eemaldada tööd takistavad juuremügarad.
Edaspidised juhised on antud sellest lähtudes, et kasutatakse avatud juhtsälke.
Langetuslõige
Kui juhtsälk on tehtud, saab selle suunas teha langetuslõike. Ärge unustage jätta piisava paksusega toetuskihti! Langetuslõige on tavaliselt ühetasane või juhtsälgust veidi ülevalpool. Langetuslõike meetod sõltub puutüve läbimõõdust ja juhtplaadi pikkusest.
Ohutuse tagamiseks võite kasutada kange, kiile või langetuslabidaid. Nende abil saab vältida puu kukkumist vastupidises suunas ning juhtplaadi kinnikiilumist lõikesoonde. Veenduge, et paagis on piisavalt kütust. Kui küte langetuslõike ajal otsa saab, võib tekkida ohtlik olukord.
Toetuskiht teeb langetamise ohutuks
Toetuskiht on ohutu ja puhta langetamise tagamisel kõige olulisem. Toetuskiht on juhtsälgu ja langetuslõike vahele jääv läbisaagimata osa, mis töötab nagu harilik liigend. Toetuskiht juhib puu maapinnale. Toetuskiht peab olema ühtlase jämedusega ja selle pikkus peab olema vähemat 80 % puu rinnasdiameetrist.
Laius peab olema vähemalt 10 % puu rinnasdiameetrist. Puudel, mis on jämedamad kui 30 cm, piisab 3-sentimeetrisest toetuskihist. Selle, kui pikalt toetuskiht terve püsib, määrab juhtsälgu avatud osa. Mida väiksem on nurk, seda varem toetuskiht puruneb.
Avatud juhtsälk, variant A
Valmistuge juhtsälgu tegemiseks, lõigake ära langetamist häirida võivad juuremügarikud. Sageli on kasulik plaanitava juhtsälgu ja langetuslõike kohal tüvelt koor maha lõigata, nii jäävad lõiked puhtad.
Alustage ülemist lõiget
- Toetage vasem õlg puutüve vastu. Tasakaalu hoidmiseks asetage jalad laialt harki või toetage vasem põlv maha. Hoidke saagi nurga all nii, et kännu kõrguse suunas saagides moodustuks soovitud juhtsälgu nurk.
- Sihtige selle maastikupunkti suunas, kuhu soovite puu langetada. Sihtpunkt peab kattuma sae langetussuuna märgetega (joontega).
- Seadke juhtplaat nurga alla ja hakake täiskiirusel saagima. Kontrollige aeg-ajalt, et olete samas tööasendis nagu algul.
Alumine lõige, alati horisontaalne
- Tehke alumine lõige nii, et see kohtuks täpselt ülemise lõikega. Veenduge, et alumine lõige poleks liiga sügav. Kui ülemine ja alumine lõige ei ole kohakuti, ei suuda te langevat puud piisavalt kontrollida. Samuti on oluline, et saag oleks alumise lõike tegemise ajal horisontaalselt.
- Kui langetate jämedamaid puid, tuleb sõltuvalt juhtplaadi pikkusest mõnikord ülemist lõiget vastassuunast jätkata.
Avatud juhtsälk, variant A
- Tasane, veidi kaldus maapind
- Juhtsälgu ava 60-80°
- Esimesena tehakse ülemine lõige, mis määrab puu langemissuuna
- Alumine lõige tehakse horisontaalselt langetuslõike nurgaga
- Langetuslõige on ühetasane või juhtsälgust veidi ülevalpool
+ Lihtsaim meetod
+ Madal känd
– Toetuskiht murdub enne puu maapinnale jõudmist
Tasub meeles pidada:
- Määrake suund
- Võtke sae taga asend sisse, sihtige
- Seadke juhtplaat nurga alla ja kiirendage täiskiiruseni
- Kontrollige suunda ja nurka
- Saagige, kuni jõuate kännu kõrguseni
- Hoidke saag ja juhtplaat horisontaalselt
- Tehke alumine lõige nii, et see kohtuks täpselt ülemise lõikega
- Kui juhtplaat pole piisavalt pikk, minge teisele poole ja tehke sarnane lõige
Avatud juhtsälk, variant B
- Hoidke juhtplaat soovitud kännukõrgusel horisontaalselt.
- Sihtige selle maastikupunkti suunas, kuhu soovite puu langetada. Sihtpunkt peab kattuma sae langetussuuna märgetega (joontega).
- Kontrollige suunda ja alustage täiskiirusega saagimist.
- Kui langetate jämedamaid puid, tuleb sõltuvalt juhtplaadi pikkusest mõnikord ülemist ja alumist lõiget vastassuunast jätkata.
- Tehke ülemine lõige nii, et see kohtuks täpselt alumise lõikega. Kui ülemine ja alumine lõige ei ole kohakuti, ei suuda te langevat puud piisavalt kontrollida.
Avatud juhtsälk, variant B
- Tasane, veidi kaldus maapind
- Juhtsälgu ava 45-55°
- Esimesena tehakse alumine lõige, mis määrab puu langemissuuna
- Alumine lõige tehakse horisontaalselt langetuslõike nurgaga
- Langetuslõige jääb juhtsälgust ülespoole
+ Madal känd
– Toetuskiht murdub enne puu maapinnale jõudmist
– Toetuskihi paksust on raskem näha
– Kui juuremügarike kiud on asümmeetrilised, võib puu lõheneda
Tasub meeles pidada:
- Määrake suund
- Võtke sae taga asend sisse, sihtige
- Hoidke saag ja juhtplaat horisontaalselt, kiirendage täiskiiruseni
- Kontrollige suunda ja nurka
- Saagige, kuni toetuskiht on õige pikkusega
- Seadke juhtplaat nurga alla
- Tehke ülemine lõige nii, et see kohtuks täpselt alumise lõikega
- Kui juhtplaat pole piisavalt pikk, minge teisele poole ja tehke sarnane lõige
Kui puu on sae juhtplaadi pikkusest jämedam?
Sageli tuleb ette, et sae juhtplaat on lühem kui puu läbimõõt. See pole probleem kui kasutada õiget saagimistehnikat:
- Saagige ava, mis on 60% puu diameetrist.
- Lõigake otse tahapoole läbi puu.
- Liikuge teisele poole puud, saagige ava, mis on 60% puu läbimõõdust ning lõigake otse tahapoole, kuni on moodustunud sobiv nurk (vt joonist).
- Asetage lõikesoonde kiil või langetamislabidas.
- Lõpuks saagige nurk läbi, soovitavalt diagonaalselt allapoole, et vältida kiilu või langetamislabidasse sisselõikamist.
Tutvu Saestuudio kettsaagide tootevalikuga siin
Mida peaks teadma mootorsaagide hooldusest?
Mida peaks teadma mootorsaagide hooldusest? Et mootorsaag kestaks kaua, on soovitav ta vähemalt kord aastas tuua hooldusesse. See on vajalik kasvõi juba seetõttu, et saaks õigeaegselt vahetatud mõranema või pragunema hakkavad detailid ning vältida hilisemaid suuremaid kahjustusi.
Näiteks kipuvad summuti poldid vibratsiooniga lahti jooksma. Tagajärjeks võib olla mootori kuumuse eraldumine plastkarterile ning selle vigastumine. Sellised pisidetailid, nagu poollahtised poldid, ilmnevad enamasti hoolduse käigus. Tavakasutajatel jäävad sageli märkamata.
Kuid on palju olulisi nüansse, mida kasutaja peab ka ise igapäevaselt jälgima.
Puhasta saagi regulaarselt
Kõige olulisem igapäevasel saekasutamisel on jälgida, et saelati kinnituskorpuse alune oleks puhas ning saeketi õlituskanalid ei ummistuks. Kui õlitus on puudulik, lõhub see saelati üsna kiiresti ning venitab keti välja.
Oluline on jälgida, et ka erinevad jahutusribid oleksid puhtad, et vältida mootori ülekuumenemist. See puudutab nii korpusel asuvaid ribisid, kui ka silindri jahutusribisid. Samuti tuleb jälgida, et ketipiduri lingisüsteem oleks puhas. Kui see läheb sodi täis, võib juhtuda, et ketipidur ühel hetkel lihtsalt enam ei tööta.
Kasuta õiget kütusesegu
Oluline on kasutada õiget ja värsket kütusesegu. Tähtis pole niivõrd see, kas kasutada 95 või 98 bensiini, kuivõrd see, et kütus oleks värske ning õli vastaks tootja nõuetele. Iga tankimise ajal tuleb täita ka ketiõli paak. Aeg-ajalt tasub maha keerata süüteküünal, mille elektrood peaks õige segu korral olema puhas ja küünla sisemus säilitama helepruuni värvuse. Kui küünal on tahmunud, tuleb see puhastada või asendada uuendada.
Kasuta õiget ketiõli
Sageli kiputakse arvama, et vahet ei ole mis õli ketti õlitab ning kasutatakse isegi vana mootoriõli. See on aga vale, sest ketiõli peab olema täpselt õige viskoossusega ning sisaldama liimaineid, et ta jõuaks saelati otsani. Vastasel juhul kulub lati otsatähik kiiresti ning lattide vahetamise kulu ületab kordades õli arvelt säästetud raha.
Vaheta õigeaegselt filtreid
Oluline on jälgida, et filtrid oleksid puhtad. Ummistunud õhufilter kahandab mootori võimsust ja kui kütusefilter ummistub, ei lähe saag enam üldse käima või ei võta üles vajalikke pöördeid. Tankimisel tuleb enne korkide mahakeeramist nende ümbrus puhastada, et sodi ei satuks paaki.
Kuidas teritada saeketti?
Kindlasti tasub varuda endale vähemalt üks varukett, kuid ketti saab edukalt ka ise teritada. Selleks on müügil vastav rakis, mis ketile asetatakse ning mis võimaldab viiliga õige nurga all kett taas ära teritada.
Esmased töövõtted saate sae müüjalt ja kui see saab selgeks, pole keti teritamine midagi keerulist. Kui varukette on rohkem, võib need alati aga kokku korjata ja viia hooldusesse ning lasta need korraga ära teritada. See teenus ei ole kuigi kallis.
Tutvu Saestuudio pakutavate õlide ja määrdeainetega siinKuidas saagida turvaliselt?
Kuidas saagida turvaliselt? Kui elukutselised metsatöölised peavad korralikku kaitseriietust sama elementaarseks kui tipptasemel tehnikat, siis kodukasutajad ei kipu turvariietuse peale mõtlema enne, kui on mingi õnnetus juhtunud. Mida oleks turvalisuse seisukohast mõistlik meeles pidada igaühel, kes sae käima tõmbab?
Turvapüksid ja saapad
Kõige sagedamini juhtub õnnetusi just jalgadega, kui saagides kogemata hooletuks minnakse. Sestap on mõistlik kasutada alati vähemalt saekaitsega pükse ja metsatöödeks mõeldud saapaid. Pükste sääreosa esiküljele on sisse õmmeldud spetsiaalne peenekiulisest materjalist kaitsekiht, mis ei lase saeketil nahani pääseda. Samuti on need vetthülgavast ja hingavast materjalist ning nendega on mugav töötada. Turvasaabastel on tihti veelgi tõhusam saekaitse materjali kiht ning sisseehitatud varvastekaitse. Need ei lase sael saabast läbida ning päästab vigastuste eest kui mõni puu kogemata jala peale kukub.
Kiiver ja kaitseprillid
Vähem oluline pole ka kaitseprillide (või maski) ja kiivri kandmine, sest saagides lendab laiali palju saepuru ning kui mõni neist satub silma, võib olla vigastus tõsine. Isegi kui see nii ei ole, on ikkagi ehmatus suur ning võite teha saagimise ajal mõne tahtmatu liigutuse, mis omakorda võib kaasa tuua ohtlikke tagajärgi.
Kiiver on eriti oluline kui lähete metsa. Isegi väiksemate puude mahavõtmisel on ette tulnud juhuseid, mil pehkinud puu latv on saagides murdunud ning saagijale pähe kukkunud. Sestap on mistahes kiiver metsatöödel suisa hädavajalik.
Kui saagimistöö võetakse ette pikemalt, on abi ka kõrvaklappidest, mis ei lase kõrvadele mürakahjustusi tekkida. Sestap on metsatöölistele parim lahendus kiiver koos maski ja kõrvaklappidega (pildil).
Muu turvalisus
Lisaks tasub mõelda saekaitsega kinnaste kasutamisele ning jakile, mis on kerged ja mugavad ning kaitsevad vihma ja tuule eest. Turvavarustust müüakse ka komplektidena, mis kokkuvõttes on soodsamad osta kui üksikult. Metsatöödeks on kasulik soetada ka vajalikud lisatööriistad, nagu näiteks haarats, langetuslabidas, kirves jms.
Tähelepanu tasub pöörata ka saagimistehnikale. Oluline on saagi korralikult käes hoida. Sõrmed peaksid olema korralikult käepideme ümber, vasaku käe pöial tuleks hoida esikäepideme all, et vähendada võimaliku tagasilöögiga kaasnevaid riske.
Parema tasakaalu hoidmiseks hoidke saagimisel saagi keha lähedal ning jalad teineteisest kaugemale. Madalamal saagimisel tuleks lasta vasakule põlvele ning hoida selg sirgena (pildil). Enne liikumist ühest kohast teise veenduge alati, et kett on peatunud. Kui liigute pikemat distantsi, kasutage saelati kaitset.
Oluline on ohutu kaugus. Saagimisel veenduge, et kõrvalisi isikuid ei oleks 3-5 meetri lähedusel, puid langetades on ohutu kaugus veelgi suurem.
Esmased töövõtted mootorsae kasutamisel saate müüjalt, kel aga plaan või vajadus metsatöödega tõsisemalt tegeleda, on soovitav läbida vastav koolitus, mida pakuvad erinevad ettevõtted ja õppeasutused.
Esmaabipakend ja sidevahendid
Kui raietööd on kodust kaugemal, tasub kaasa võtta esmaabipakike, harvadel metsaskäimistel sobib selleks hästi sõidukis olev esmaabikomplekt. Väga oluline on enne metsaminekut jälgida ka seda, et mobiiltelefon oleks laetud, igaks juhuks võib komplektis olla ka laetud akupank. Mistahes õnnetuse korral on operatiivne telefoni teel abikutsumise võimalus kõige tähtsam.
Tutvu Saestuudio turvariiete valikuga siinMilline kettsaag valida?
Milline kettsaag valida? Milline on kettsaag, mis vastaks teie konkreetsetele vajadustele? Parima vastuse sellele küsimusele saate kindlasti siis, kui astute Saestuudiost läbi, tutvute olemasoleva tootevalikuga ning kuulate ära asjatundjate soovitused. Mõningaid mõtteid eeltööks saab aga siiski anda.
Bensiinimootor, aku või elekter?
Kui veel mõni aeg tagasi oli kettsaagide peamiselt kas bensiinimootoriga sae või elektrisae vahel, siis tänaseks on lisandunud veel kolmaski arvestatav tootegrupp – akusaed. Millist neid kolmest eelistada?
Akusae ostmist tasub kaaluda eeskätt neil, kel olemas või plaanis soetada teisigi sama tootja akutööriistu. Husqvarna akuseadmete akud on identsed, neid saab omavahel vahetada ning kui on olemas vähemalt paar akut ja laadija, on erinevate tööriistade järk-järgult juurde ostmine igati mõistlik lahendus.
Akusaed töötavad vaikselt, nad vajavad vähem hooldust, sobivad suurepäraselt kasutamiseks siseruumides, ei kuluta raha kütusele ning kui kettsaagi on vaja vaid aeg-ajalt lihtsamateks saagimistöödeks, on akutööriistad igati mõistlik valik.
Arvestada tuleb siinkohal seda, et akud ja laadija tuleb osta eraldi, ehk mida rohkem on erinevaid seadmeid, seda mõistlikumaks kujuneb kokkuvõttes investeering akudesse.
Elektrisaag sobib eeskätt neile, kes töötavad sageli siseruumides või väiksemal territooriumil. Näiteks linnas asuvates eramajapidamistes on elektrisaag igati paslik tööriist. Ta on soodsam osta, tema mootorimüra ei sega naabreid ning hooldus ja ülalpidamiskulu on madalam kui mootorsael. Reeglina on temaga ka pikenduskaabli abil krundi piires liikumine lihtsalt teostatav.
Miinuseks tõsiasi, et kui teinekord on vaja saagi kusagile kaasa võtta, peab alati arvetama elektrivoolu olemasoluga. Näiteks metsateel mahalangenud puid temaga enam saagida ei saaks.
Universaalseim tööriist on endiselt traditsiooniline mootorsaag, eriti neile, kel suurem krunt või mets, kus puudesaagimist sagedamini ette tuleb. Laias laastus jaotuvad mootorsaed kaheks: tavatarbijale mõeldud saed ja profisaed. Kui te ei tegele saagimistöödega igapäevaselt, ei ole reeglina mõtet profisaagi investeerida.
Tavalisele kodukasutajale sobivateks saagideks on Husqvarnal 1. ja 4. seeria saed, samuti osad 2. ja 5. seeria saed. Kodukasutajale mõeldud saagide hinnad algavad juba paarisaja euro kandist või veelgi madalamalt. Populaarsed on nende seas uued e-tähisega saed, mis tänu tööriistavabale ketivahetusele on väga mugavad käsitleda.
Edasi tuleb mõelda juba sellele, kui rasket tööd te saega tegema hakkate. Mida pikemat saelatti on vaja, seda võimsam peab olema ka saag. Ehk lihtsustatult öeldes, mida jämedam puu, seda võimsam saag. Peenema võsa ja ehitusmaterjalide saagimiseks koduses majapidamises piisab enamasti ka kõige odavamast saest.
Profikasutaja saed erinevad kodukasutaja omadest mitte üksnes hinna, vaid kogu ülesehituse poolest. Nendes kasutatavad materjalid on erinevad, nende kaalujaotus on erinev, rääkimata vibratsioonileevenditest ja muudest detailidest. Nad on võimsamad, nende juures kasutatud materjalid on tugevamad ning vastupidavamad.
Husqvarna mudelivalikus on sellisteks saagiseks peaasjalikult 5. seeria saed, mille hinnad algavad 600 euro kandist. Lisaks üksikud 3. seeria mudelid ning maailma üheks võimsaimaks profisaeks peetav Husqvarna 3120 XP (pildil), millel saab kasutada enam kui meetri pikkust saelatti.
Hooldussaed
Husqvarna profisaagide tootevalikus on veel üks alamkategooria, ehk T-seeria hooldussaed. Tegemist on väikeste ja kergete, kuid piisavalt võimsate mootorsaagidega, millega on arboristidel mugav kõrgel puu otsas oksi saagida.
Kõikidele Husqvarna saagidele kehtib eraisiku garantii 2 aastat ning ettevõtetele 1 aasta. Lisaks Husqvarnale leiab Saestuudio tootevalikust ka Jonseredi ja McCullochi mootorsaage nii tavatarbijatele, kui ka nõudlikumatele kasutajatele.
Tutvu Saestuudio kettsaagide tootevalikuga siin